Czy w tym roku trzeci kwartał będzie negatywny dla Bitcoina?

Bitcoin pozostał stosunkowo stabilny w ciągu ostatnich kilku tygodni, ale według Emmanuela Goh – współzałożyciela i prezesa firmy zajmującej się analizą danych kryptograficznych Skew – waluta wchodzi w trzeci kwartał, co oznacza, że jej zmienność może potencjalnie bardzo szybko wzrosnąć.

Bitcoin nie doświadcza niczego dobrego w trzecim kwartale
Goh sugeruje, że w przeszłości, trzecie kwartały zazwyczaj prowadziły do obniżenia cen zarówno dla bitcoin i jego kuzynów altcoin. W jednym z wywiadów mówi o drugim kwartale 2020 roku:

„Bitcoin po raz kolejny miał silny Q2, +41% od 29 czerwca, a ostatnio handluje w wąskim przedziale od 9.000 dolarów do 10.000 dolarów“.

Zauważył on jednak, że trzeci kwartał jest zwykle dużo bardziej „trudny“ dla waluty, gdy odchodzi się od tego samego okresu w 2017 roku. W tym roku, trzeci kwartał był stosunkowo pozytywny dla Bitcoinu, co spowodowało, że cena waluty była wyższa i zbliżyła się do 20.000 dolarów, które osiągnąłaby pod koniec roku.

Nie jest to jednak norma dla Bitcoin’a i Goh komentuje, że inwestorzy powinni uważać na potencjalne wahania cen, które mogą sprawić, że waluta wyda się niedźwiedzia w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Niezależnie od tego, wszelkie nagłe ruchy cen spadłyby zgodnie z szalonym rokiem, którego Bitcoin doświadcza. Po kilku wczesnych spadkach, które spowodowały, że waluta spadła do wysokiego przedziału 6000 dolarów w pierwszych dniach stycznia, waluta ostatecznie wystrzeliła do zakresu 7000 dolarów, a w lutym 2020 roku, waluta uderzyła w 10 000 dolarów, wprowadzając je do pięciocyfrowego przedziału po raz pierwszy od około sześciu miesięcy.

Nie trwało to jednak długo, ponieważ w marcu następnego roku koronaawirus mocno uderzył w światową gospodarkę, co ostatecznie sprowadziło bitcoin do wysokiego przedziału 3 000 dolarów, choć ten ogromny spadek był tylko tymczasowy. Nie minęło dużo czasu, zanim waluta ponownie zaczęła handlować w przedziale 5 000 i 6 000 dolarów, a w ciągu dwóch miesięcy waluta ponownie wystrzeliła do 10 000 dolarów.

To, niestety, trwało tylko kilka godzin, a waluta od początku maja wyraźnie zakochała się w przedziale 9.000$. W większości przypadków w ciągu ostatnich dwóch miesięcy udało się utrzymać stosunkowo stabilną walutę.

A Continued Trend?
Goh dalej stwierdził:

Bitcoin miał rekordowe wygaśnięcie opcji w dniu 26 czerwca z 115.000 Bitcoin równoważnych opcji wygasających … Na rynkach akcji, nie jest niczym niezwykłym, aby zobaczyć rynki handlujące w ciasnym zakresie do dużych wygasających kwartalnych i podnosząc kierunek później. Na początku lipca będziemy obserwować, czy na rynkach kryptokurwalutowych pojawia się ten sam wzorzec.

Goh komentuje, że od roku 2014, trzeci kwartał każdego roku dla Bitcoin był historycznie czymś w rodzaju niskiego okresu dla wiodącego na świecie aktywa cyfrowe przez market cap.